W szkole pojawiają się co i raz osoby mające problem z wyczuciem rytmu. Są wśród nich uczennice i uczniowie klas gitary, śpiewu a nawet - perkusji. Często są to osoby z ogromną determinacją, zręczne, pracowite, także są wśród nich takie o dużym potencjale wokalnym Zdając sobie sprawę z tego, że nie wolno nam zostawić ich samych z ich problemem podejmujemy się nauczenia ich słyszenia i rozumienia rytmu a w dalszym etapie - tego co nazywa się jego wyczuciem.

Tak jak z pływaniem czy jazdą na rowerze - nie ma innej metody jak tylko ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.

Zaczynamy od rytmów prostych, generowanych przez metronom wystukujący swoje monotonne, nudne tik-tak-tik-tak-tik-tak. Osoba ucząca się wystukuje rytm starając się robić to równo z metronomem. "Wystukiwać" może dowolnie: to może być klaskanie, uderzanie w bębenek lub np. w pudło rezonasowe gitary. Zaczynamy od bardzo wolnego tempa, które stopniowo ulega zwiększeniu do takiego, jakie osoba ucząca się jest jeszcze w stanie równo z metronomem wystukać. Ćwiczymy rytmy na 2, na 4, potem na 3. Zaczynamy od wystukiwania tylko akcentowanej, pierwszej nuty taktu, potem dołączamy następne nuty dbając o nie pomijanie akcentu na pierwszej.

Nie zaczynamy od pracy z utworem muzycznym w tle. Polecenie osobie uczącej się, żeby starała się wystukać rytm do odtwarzanej lub granej przez nauczyciela muzyki mogłoby wydawać się jej bardziej sympatyczne, muzyczne i zachęcające. Owszem, sympatyczniejsze i milsze ale o wiele, o wiele trudniejsze! Metronom jest rozwiązaniem korzystniejszym i o wiele łatwiejszym dla osób mających problem z powtarzaniem rytmu. Osobie mającej problem z wyczuciem rytmu bardzo przeszkadzają w jego wystukiwaniu melodia i słowa słuchanego utworu muzycznego.

Dopiero po przebrnięciu z powodzeniem przez etap ćwiczeń z metronomem próbujemy wystukiwania rytmu do granej przez nauczyciela bądź odtwarzanej z nagrania prostej melodii. Dobieramy melodię dobrze znaną, silnie zrytmizowaną i o wolnym tempie.

Decydująca o powodzeniu procesu wprowadzania w rozumienie i wyczucie rytmu jest cierpliwość i determinacja osób uczących się. Z naszych doświadczeń wynika, że tego akurat im nie brakuje.

Tagged: , , , ,

5 Comments Jak nauczyć się tzw. wyczucia rytmu

 • Persen -

  Pomaga i to bardzo 🙂 Już po 10 minutach przesłuchiwania 95 Bpm i wystukiwaniu rytmu palcem mniej więcej załapałem już o co chodzi jeszcze ze 3 razy tak zrobię i chyba już całkiem to opanuję. Dzięki za pomoc.

  Odpowiedz
 • pjakp1425 -

  Witam. Uwielbiam wystukiwać rytm, bawić się nim, ale nie wiem czy w ogóle jest w tym sens. Nagrałam filmik, w którym bawię się rytmem, ale naprawdę nie wiem czy jestem w tym dobra. Proszę o szczere opinie 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=858jFsJtFj4

  Odpowiedz
  • yorik -

   Oglądałem. Fajnie, ale dajesz się chyba ponosić emocjom, niepotrzebnie idziesz w kierunku zwiększania tempa. Tak jak pisał kolega powyżej - rób to bardziej świadomie. Nie jest to łatwe bo rytm wciąga ;)Obecnie wygląda to ciekawie ale też jest trochę - nie obraź się - niedbałe.

   Odpowiedz
 • energia -

  Spiew to moja milosc od dziecinstwa. Na lekcjach muzyki otrzymywalem same piatki (szostek wtedy nie bylo), ale jak sie okazalo stwierdzono u mnie brak sluchu muzycznego a do szkoly muzycznej mnie nie przyjeto. Od tamtego czasu minelo wiele lat, bardzo wiele. Zostalem wychowany w przekonaniu ze kto nie ma sluchu do muzyki ten go raczej juz mial nie bedzie. Jednakze dzis juz wiem ze wmawiano mi to poprostu z zazdrosci, z powodu o to ze spiewam tak jak spiewam. Do dzis zastanawiam sie dlaczego nauczycielka z muzyki stawiala mi oceny bardzo dobre? Dlaczego klasa prosila mnie bym zaspiewal nawet ze bez muzyki. Nie mam wyczucia rytmu. Bede pracowal nad nim, a ten artykul upewnia mnie w tym ze warto. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • energia -

  ...ogladalem pjakp ten filmik na youtube. Pracuj nad swiadoma powtarzalnoscia rytmu. Ogolnie rzecz biorac to wychodzi tobie to fajnie. Slysze w tym potencjal.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

*