Mateusz Rychły

Mateusz Rychły

Na gitarze zacząłem grać w wieku dwunastu lat. Mimo, że ukończyłem I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej na fortepianie, to właśnie gitara, stała się dla mnie tym jedynym, szczególnym instrumentem. By doskonalić swoje umiejętności, uczestniczyłem w masterclasses z wieloma polskimi muzykami. Wydarzeniem przełomowym, jeśli chodzi o poznawanie świata muzyki popularnej i rozrywkowej, okazały się warsztaty prowadzone przez Marka Radulego (PiEr2, Budka Suflera). Od czasu swoich pierwszych, młodzieżowych spotkań z gitarą mam szczególne szczęście współpracować z multiinstrumentalistą i kompozytorem Maciejem Rychłym. Koncertujemy w Polsce i Europie (UK, Francja, Niemcy). Współpracuję również z teatrami (Mój Teatr w Poznaniu, Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu). Poza uczestniczeniem w różnorodnych projektach muzycznych znajduję również czas na studiowanie muzykologii.

Podczas moich zajęć wprowadzam uczniów w świat muzyki na sposób jak najbliższy ich upodobaniom i umiejętnościom (zapraszam zarówno początkujących jak i zaawansowanych).

Bliskie jest mi wiele gatunków muzycznych (muzyka klasyczna, jazz, pop, rock i szeroko rozumiana muzyka rozrywkowa), gram na gitarach klasycznej, akustycznej i elektrycznej co pozwala mi dopasować program lekcji do gustu muzycznego i potrzeb uczącej się osoby. Uczę gry na gitarze akustycznej, klasycznej i elektrycznej w różnorodnych stylach gry – fingerstyle, flatpicking, slide, open tunings. Uczę akompaniamentu, gry solowej i improwizacji. Teorię muzyki (czytanie nut, skale muzyczne, zasady harmonii) staram się przekazać uczniom w jak najbardziej przystępny, kształcąc tym samym nie tylko przyszłych gitarzystów, ale przede wszystkim muzyków czyli ludzi muzykę rozumiejących i kochających. Rozumiem, jak ważne w naszym życiu jest bycie nie tylko odbiorcą, ale też twórcą kultury. Dlatego też najważniejsze podczas spotkań z uczniami jest, jak sądzę, wprowadzenie ich, poprzez grę na gitarze, w szeroko pojęty, magiczny świat sztuki.

Pan Mateusz uczy również gry na ukulele. To nie jest trudny instrument, zagrasz coś już na pierwszej lekcji!

terminy_zajec