gitara akustyczna dla początkujących

Kupiłeś dziecku gitarę na prezent, żeby podarować mu radość i pasję, ale ma trudności z nauką? Czy może sam jesteś świeżo upieczonym "gitarzystą" i teraz Ci przykro, że nie wszystko wychodzi od razu? Nikt Ci nie obiecywał, że początki będą łatwe, wszak bycie gwiazdą rocka to nie rurki z kremem, ale ten krótki artykuł może Ci pomóc na początku muzycznej drogi.

1. Nastroić gitarę pół tonu niżej.


Ten sposób jest kierowany przede wszystkim do dzieci. Obniżamy strój gitary o pół tonu (czyli kolejno od najgrubszej struny: D# G# C# F# A# D#), aby potrzebowały mniejszego nacisku. Po kilku lekcjach będzie można już stroić gitarę normalnie, gdyż palce przyzwyczają do dociskania strun.


Jeżeli masz trudności z naciskaniem strun, a chcesz grać w standardowej tonacji, obniż strój o pół tonu i załóż kapodaster na pierwszy próg. Dzięki temu gitara będzie grać jak w standardowym strojeniu, a Ty nie będzie narzekać na ból palców i będziesz mógł skupić się na nauce. Wada tego rozwiązania jest taka, że gdy już będziesz grać bez kapodastera, trzeba będzie się przestawić o jeden próg.

2. Założyć cieńsze struny

Cieńsze struny to mniejszy nacisk, czyli w zasadzie efekt będzie podobny jak w poprzednim sposobie. Stracisz jednak jakość brzmienia, będzie ciszej i mniej dźwięcznie. Wróć do grubszych strun natychmiast, kiedy tylko dasz radę.

Przy wyborze strun warto zwrócić uwagę na ich żywotność.  Nie ma sensu kupować najtańszego kompletu, który po miesiącu będzie trzeba wymieniać na nowy, lepiej dołożyć trochę więcej i mieć spokój na dłuższy okres. Doskonałym wyborem są struny D'Addario z serii EXP, posiadają one teflonową powłokę, która zapewnia czterokrotnie dłuższą żywotność niż w przypadku innych strun.

3. Regulacja gitary

akcja strun t.burton gitara akustyczna regulacja

Za wysoka akcja strun, brzęczenie na progach, puszczanie stroju - to wszystko sprawia, że zamiast przyjemności z grania jest jedynie frustracja i niezadowolenie. Na szczęście jest na to lekarstwo, tym lekarstwem jesteśmy my, oraz nasz warsztat! Sprawimy, że Twoja gitara będzie najwygodniejsza na świecie, a sąsiad będzie patrzeć z zazdrością na jej akcję strun i progi.

lutnik poznań naprawa gitar

4. Ćwiczenia palców

finger trainerSkoro masz już wygodną gitarę, czas zabrać się za to co najważniejsze - ręce. Opuszki palców ręki dociskającej struny wzmocnią się z czasem, ale na sprawność i szybkość potrzebne są ćwiczenia. Codziennie przed rozpoczęciem gry, rób pajączki na całym gryfie. Ustaw metronom i staraj się grać równo oraz dokładnie. Z czasem zwiększaj tempo. Inną metodą jest stosowanie finger trainera lub ugniatanie gumowej piłeczki - przydatne kiedy nie mamy gitary pod ręką np. w podróży.

5. Zacząć od ukulele

pies woodstock ukuleleNie lekceważ tego malutkiego instrumentu! Dzieci go uwielbiają - ukulele jest małe, każdy dźwięk wydaje się słodki, ma mniej strun więc nauka jest prostsza, a co najważniejsze: zawsze będzie się do niego wracać. Małe gabaryty instrumentu sprawiają, że jest idealny w podróży, więc nawet jeśli dziecko już sobie kupi gitarę to nie rzuci ukulele w kąt! A może to właśnie w nim odkryje swoją miłość do muzyki?

6. Najważniejsze...

Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć i się nie poddawać. Nie ma drogi na skróty. Wszyscy giganci gitary zaczynali od tego samego miejsca co Ty - mieli tylko pasję i gitarę. Martwisz się tym, że od rozpoczęcia nauki do bieżącego momentu nie zrobiłeś wielkiego progresu? Jest prosty sposób na sprawdzenie tego: przełóż gitarę na drugą stronę, tak żeby ręka która szarpie struny teraz je dociskała. Dzięki temu poczujesz się jakbyś pierwszy raz trzymał gitarę w rękach. Zaskoczony? Gratuluję postępu, teraz możesz wracać do dalszej nauki, oczywiście nie zapominaj teorii muzyki, której możemy Cię nauczyć  w naszej szkole.

Przystanek Woodstock 2015 Frikolekcje Warsztaty GitaroweMamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny, zapraszamy do komentowania oraz śledzenia naszych wpisów na blogu.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*