Akordeon

w Polce jest stosunkowo mało popularnym instrumentem. Najczęściej kojarzy się go z weselami, urodzinami, ulicznymi grajkami czy też z wiejskimi biesiadami. Nic w sumie dziwnego, gdyż sam bywałem na imieninach ciotek czy też weselach, gdzie wujek wychodził nagle z akordeonem by zaakompaniować melodię pod tradycyjne „sto lat”. Jednak ostatnimi czasy w branży muzycznej coraz częściej sięga się po ten instrument o czym może świadczyć coraz to większa ilość utworów muzycznych, w których wykorzystuje się walory brzmieniowe akordeonu.

Zanim jednak przedstawię kilka przykładów wykorzystania akordeonu w muzyce współczesnej muszę napisać kilka słów o samym instrumencie.

Akordeon to instrument o bardzo skomplikowanej budowie i działaniu

Należy do grupy idiofonów dętych, czyli instrumentów, w których źródłem dźwięku jest metalowy języczek stroikowy wprowadzany w ruch poprzez powietrze dostające się do wnętrza głośnicy, czyli drewnianego elementu znajdującego się we wnętrzu akordeonu do którego przyczepione są właśnie języczki stroikowe. Powietrze do wnętrza akordeonu wtłaczane jest poprzez rozciąganie i kurczenie się miecha, czyli tego elementu akordeonu, który jest na jego środku. Ponadto akordeon posiada dwie strony: stronę basową, po której znajdują się guziki ułożone w rzędy i szeregi (szeregi są ułożone według koła kwintowego) oraz stronę melodyczną, po której znajduje się klawiatura typu fortepianowego (w akordeonie klawiszowym) lub guziki ułożone chromatycznie w trzech lub pięciu rzędach (w akordeonie guzikowym).

Ważnym elementem akordeonu

jest już wcześniej wspomniany przeze mnie miech, dzięki któremu można uzyskać niezwykłe efekty. To właśnie dzięki tym efektom akordeon wyróżnia się spośród wszystkich innych instrumentów. Muzyk grający na akordeonie może wykorzystywać owe efekty do podkreślenia swojej ekspresji w zależności od tego, jaki nastrój bądź efekt wyrazowy chce osiągnąć. Do efektów najczęściej wykorzystywanych w literaturze akordeonowej należy tremolando miechowe czyli powtórzenie dźwięku lub akordu uzyskane poprzez jego zatrzymanie przy jednoczesnej naprzemiennej zmianie miecha. Ciekawym efektem, często wykorzystywanym w muzyce współczesnej jest rykoszet, który bardzo dobrze brzmi w energicznych i żywych utworach. Innymi, bardzo często wykorzystywanymi przez kompozytorów efektami, które są ich ulubionym środkiem wyrazowym jest klaster oraz vibrato. Wszystkie te efekty podczas ostatniego T.Burton Open Stage zaprezentowała publiczności pani Dominika Ratyniak, co można zobaczyć na tym filmie:

 

 

Akordeon od muzyka wymaga niezwykłej podzielności uwagi

ze względu na to, że podczas gry trzeba w tym samym momencie obsługiwać stronę melodyczną, stronę basową przy jednoczesnym wprawianiu w ruch miecha, który odpowiada za powstawanie dźwięku. Wszystko to sprawia, że akordeoniści muszą posiadać dobrą sprawność fizyczną.

Tak jak wspomniałem na początku akordeon coraz częściej jest wykorzystywany w muzyce współczesnej. Dzieje się tak, ponieważ muzycy coraz częściej doceniają to iż dzięki akordeonowi można wprowadzić do muzyki element, który odróżni ją od wszystkich innych utworów, a efekty wydobywane za jego pomocą zwracają swoją uwagę i zainteresowanie publiczności. Instrument ten idealnie przecież nadaje się do tego by podkreślić linię melodyczną utworu i nadać jej typowy dla akordeonu charakter. Akordeon ma w sobie coś takiego, że melodie grane za jego pomocą zostają na długo w głowie. W Polsce ostatnimi czasy popularny stał się na przykład zespół Enej, w którym to akordeon jest jednym z głównych instrumentów sprawiając, że muzyka przez nich grana stała się unikalna, a przede wszystkim wyróżniająca się spośród utworów innych artystów. Przykładem tego może być poniższy utwór, w którym główna linia melodyczna grana jest właśnie na akordeonie:

 

Akordeon ma jeszcze jedną dużą zaletę

dzięki mnogości efektów, tonów i oktaw  jakich można za jego pomocą uzyskać akordeon jest instrumentem bardzo uniwersalnym. Pozwala on na występy solowe, z zespołem lub wraz z innymi akordeonistami. Zobaczcie sami jak wspaniale brzmi cover znanego utworu "We are young" zespołu Fun. (ta kropka to nie jest literówka, ten zespół właśnie tak się nazywa, Fun z kropkzagrany na trzech akordeonach:

Prawda, że brzmi to bardzo ciekawie?

Akordeon pozwala muzykowi na ekspresję i wyrażenie siebie muzycznie, a niezliczona ilość dźwięków, które można wydobyć przy jego pomocy sprawia, że muzyka ta brzmi intrygująco i ciekawie co przecież jest pożądane przez chyba wszystkich muzyków. Mimo swojej trudności akordeon potrafi być bardzo wdzięcznym instrumentem, a granie na nim może przynieść naprawdę wiele radości nie tylko osobie na nim grającej, ale też słuchaczom bez znaczenia ci i gdzie się gra - czy to na weselu, sali koncertowej z orkiestrą, zespołem na dużej scenie czy nawet u cioci na imieninach.

Jeśli jesteś zainteresowany grą na akordeonie lub jeśli już grasz

a chciałbyś podszkolić się i posłuchać paru rad profesjonalisty mamy dla Ciebie wspaniałą propozycję - otwarliśmy niedawno w naszej Szkole klasę akordeonu, którą prowadzi pani Dominika Ratyniak. Zapraszamy więc na lekcje gry na akordeonie!

Tagged: ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*