Festiwal T.Burton XII 2014

Kiedy artyści mający wystąpić na festiwalowej scenie rozstawiali swój sprzęt i robili próby dźwięku widać było, że będzie to bardzo interesujący wieczór pełen znakomitej muzyki. Już podczas parominutowych prób widać było, że poziom jaki reprezentowali artyści jest naprawdę wysoki.

Na grudniowym Festiwalu  T.Burton Festiwal można było usłyszeć wielu różnych wykonawców z Polski a także z zagranicy. Klasyczny rock w wykonaniu młodych zespołów, wykonania szantowe i swingujące, muzyka folkowa i mocne brzmienia - zaskakująca różnorodność. Na scenie pojawiały się duety, zespoły, soliści, były wśród wykonawców doświadczone zespoły i wirtuozi gitary ale znalazła się nawet w tym gronie kilkuletnia dziewczynka. Bo T.Burton Festiwal to festiwal bez ograniczeń.  Ta formuła gwarantuje różnorodność muzyki i to, że każda z osób publiczności może znaleźć coś dla siebie. Mogła także wybrać swojego faworyta i oddać na niego głos mając w ten sposób swój udział w werdykcie kreującym zdobywcę Grand Prix. To było również źródło niemałych emocji, na pewno tego wieczora w poznańskim Klubie Alligator nikt się nie nudził.

W gronie uczestników festiwalu nie zabrakło uczniów Szkoły Muzycznej T.Burton. Pięknie zaśpiewała Weronika Tomczak, zagrał zespół ADHD z Hubertem Mullerem grającym na perkusji. ADHD został zresztą jednym z czwórki laureatów Festiwalu.

Na Festiwalu T.Burton zagrał i zaśpiewał jeszcze jeden uczeń naszej szkoły. Po pierwszym etapie festiwalu, podczas głosowania publiczności i w trakcie obrad jury Mikołaj Kraft zagrał na gitarze i zaśpiewał „Wish You Were Here”. Wystąpił poza konkursem ale emocje jakie towarzyszyły jego występowi nie były wcale mniejsze niż pozostałych wykonawców. Zobacz jak sobie poradził z tremą oraz jak ciepło przyjęła go festiwalowa publiczność.

Festiwal zdominowali gitarzyści grający na gitarach akustycznych. Nic w tym dziwnego, firma T.Burton znana jest ze swoich gitar akustycznych i promocji techniki fingerstyle. T.Burton jako marka kojarzona jest z gitarą akustyczną także dlatego, że w pamięci gitarzystów trwałe miejsce zajęła impreza istotna dla polskiego fingerstyle – T.Burton Fingerstyle Festival. Dwie edycje tego festiwalu, z udziałem gwiazd krajowej sceny fingerstyle i zagranicznych gości, przyczyniły się do rozwoju tego stylu, a Poznań uczyniły polską stolicą tej techniki.

Publiczność oraz jury spośród dwudziestu wykonawców wybrało najlepszą czwórkę, zaproszono ich na scenę ponownie aby walczyli o Grand Prix. W szranki stanęli gitarzysta grający na gitarze akustycznej Janek Pentz, zespół Szelma grający ostrego rocka, duet Zuzia Babiak (śpiew) i Michał Sieniawski (gitara akustyczna) oraz wcześniej wspomniany zespół ADHD.

Wykonawcy zaserwowali publiczności wspaniałe muzyczne widowisko. Każdy z tej czwórki laureatów zasłużył na nagrodę ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Po ponownym głosowaniu publiczności oraz przeciągających się obradach jury niekwestionowanym zwycięzcą pierwszej edycji T.Burton Festiwal został Janek Pentz. Janek, 15-letni chłopak z Warszawy, zagrał na gitarze akustycznej swoje własne kompozycje techniką fingerstyle. Wygrał zasłużenie zostawiając pozostałych konkurentów do nagrody daleko w tyle. Poza sprawnością techniczną i obyciem ze sceną trzeba docenić w Janku to co w jego muzyce najważniejsze: była osobista i dojrzała, uwiódł nią zarówno jury jak i publiczność Klubu Alligator.

Licznie przybyła publiczność, wysoki poziom występów oraz to, że dobrze bawili się zarówno wykonawcy, publiczność jak i jury, pozwala uznać T.Burton Festiwal za imprezę udaną. Dodatkowo formuła festiwalu Bez Ograniczeń sprawiła, że T.Burton Festiwal to jedyny w swoim rodzaju festiwal dający okazję do wystąpienie przed publicznością i walkę o główną nagrodę każdemu kto tylko ma na to ochotę.

Zapraszam na kolejną edycję T.Burton Festiwal 8 marca 2015 roku w poznańskim Klubie Alligator!

Tagged:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*