Festyn na Ratajach

W Szkole Podstawowej nr 18, tu, gdzie mieści się Filia Rataje naszej Szkoły, odbył się festyn w którym wzięliśmy udział w dość nietypowy sposób. Urządziliśmy Próbę Otwartą. Każdy mógł do nas przyjść i zagrać albo zaśpiewać. Oczywiście prym wiedli uczniowie Szkoły T.Burton, którzy najchętniej sięgali po instrumenty i mikrofon.

Taka próba, jako że nie zobowiązująca do wykonawczej perfekcji, okazała się znakomitą okazją do przełamania obaw przed publicznym występem. Grupka obserwujących próbę osób nagradzała ćwiczących brawami co było dodatkowym elementem motywującym do przełamania tremy.

Początek Próby Otwartej należał do dziewczynki o imieniu Maja, która grała na gitarze klasycznej bourree Bacha. Maja samodzielnie cierpliwie zgłębia sztukę gry na gitarze klasycznej zafascynowana muzyki poważnej. Dźwięki gitary klasycznej pięknie rozbrzmiewały w ciszy placu szkolnego lecz, niestety, niezbyt długo. Placem Próby Otwartej zawładnęli miłośnicy ostrzejszych brzmień, dominujący wśród dzieci i młodzieży.

Zawiązywały się formacje złożone z przypadkowo dobranych muzyków, próbowali grać standardy, utwory powszechnie znane, lecz raczej rockowe, zgodne z ich muzycznymi referencjami. Były wśród nich "Smells Like Teen Spirits", "Everybody Needs Somebody To Love", "Fly Away", "Radioactive", "Zombie". Gościł na Próbie Otwartej także Oskar, gimnazjalista znany z zespołu X-Go, wykonywał solo piosenki z repertuaru tego zespołu: "Radioactive" i "Do I Wanna Know?". Do ćwiczącego zespołu Fly Away dołączył na jedną piosenkę Karol. On kiedyś grał w tym zespole, nagrał nawet z nim klip piosenki "Fly Away" lecz odszedł, kto wie, czy po tej próbie nie powróci do zespołu.

Na głównym, dość hałaśliwym placu, pojawił się także zespół smyczkowy. Ćwiczyli na uboczu, w miejscu cichszym od głównego placu festynu. Kiedy pojawili się na nim zamilkły na chwilę perkusje i gitary elektryczne a skrzypkowie wykonali - i była to premiera! - utwór Pawła Wójtowicza "Trzej zwariowani Chińczycy". Nie obeszło się bez bisu, do którego zostali zmuszeni przez grupkę publiczności zgromadzonej na placu gdzie odbywały się próby.

Próby trwały kilka godzin, zakończyły je występy na scenie festynu. Wystąpili skrzypkowie, Nadia i Michalina pod kierunkiem swojej nauczycielki Pani Olgi oraz Martyna, grająca na gitarze i śpiewająca "Zombie". Martyna grała na Próbach Otwartych po raz pierwszy w życiu z perkusistą Frankiem i okazało się, że radzi sobie z grą zespołową znakomicie więc na scenie zaprezentowała się wraz z nim. Zespół Fly Away z Julką i Olkiem na gitarach i występującym ponownie Franciszkiem towarzyszącym im na perkusji zagrał porywający "Smells Like Teen Spirits". Franciszek zastąpił tym razem stałego członka tego zespołu, który rozchorował się - no cóż, tak bywa. Zmiana perkusisty nie spowodowała jednak zespołowi najmniejszego problemu. Zagrali znakomicie, w 100% zasłużyli na to, żeby zaprezentować się w finale festynu.

Tagged: ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*