Frikolekcje T.Burton na XX Przystanku Woodstock 2014

My mówimy: Darmowe Lekcje Gry Na Gitarze inni zaś określają je mianem Warsztatów Gitarowych ale jak je zwał tak je zwał, Frikolekcje są dla wielu osób pierwszą w życiu lekcją gry na gitarze. Przybywają do białego, frikolekcyjnego namiotu osoby, które nigdy nie miały w rękach gitary ale chyba bardziej liczna jest grupa samouków żądnych kontaktu z profesjonalistą. Początkujący znajdują tu możliwość sprawdzenia, czy gitara to jest rzeczywiście to czym chcieliby upiększyć swój żywot. Pokazujemy im pierwsze akordy, mają okazję spróbować zagrać najłatwiejszy akompaniament do najprostszej piosenki. Bardziej jednak koncentrujemy się na tych, którzy już grać umieją lecz czują, że stać ich na to by odejść od grania na gitarze w banalny sposób, bazujący na najprostszej harmonii i mocno oklepanym rytmie.

Tak, to rytm jest tym, co najmocniej ogranicza i spłaszcza wykonania ich muzyki. Dostrzegli to nauczyciele Frikolekcji i na rytmie właśnie koncentrowali się w czasie lekcji gry na gitarze przede wszystkim.

Przemysław "Sledziuha" Śledź uczył reage i ska. To trudne do zagrania rytmy, sprawiające duże trudności osobom wyrosłym w tradycji muzyki środkowoeuropejskiej. Nauka tych rytmów była cenna a wspólne ich wykonywanie ze Sledziuha - bezcenne. Robert Kordylewski pokazał jak grać bluesa, wskazywał na możliwości jakie stwarza wyraziste akcentowanie i przesuwanie akcentów. Osobom, którym wydawało się, że umieją grać bluesa i że blues ma tak prosty rytm że nie ma o czym gadać pomogło to znaleźć drogę do poszukiwań zupełnie nowej wartości w ich muzyce. Nie tylko bluesowej. Bardzo wartościowa lekcja.

Mateusz Rychły też o rytmie mówił, dał pokaz tego, jak można zagrać najpopularniejszą piosenkę ogniskowych i podwórkowych mistrzów gitary czyli Whisky Moja Żono. Okazało się, że prostą metodą można nadać tej pięknej choc sprowadzanej często do banalnej sztampy piosence energię, której jest ona ze wszech miar godna. Tomasz Raniszewski gra w sposób doć nietypowy, tapping i efekty perkusyjne są technikami nad którymi pracuje ostatnio najbardziej intensywnie. Rytmizowanie utworu dzięki tym ostatnim okazało się być bardzo atrakcyjne dla uczniów Frikolekcji, wspólnie z Mistrzem wystukiwali na gitarach dość złożone figury rytmiczne. Kolejna bardzo wartościowa lekcja. Jak zresztą, co tu dużo gadać, wszystkie lekcje tegorocznych Frikolekcji. Filmy z fragmentami lekcji naszych Nauczycieli znajdziecie w tej playliście:

A teraz - kilka fotografii z Frikolekcji T.Burton na Przystanku Woodstock, Darmowych Lekcji Gry Na Gitarze Dla Początkujących i Zaawansowanych:

Tagged: , ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*