Podczas wykonywania obowiązków dnia codziennego nie zastanawiamy się nad oddychaniem. Zwykle robimy to mimowolnie. Jest to tzw. odruch wrodzony, czyli taki, którego uczyć się nie trzeba, umiemy wszak oddychać od pierwszych chwil po urodzeniu. Typowy, zwyczajny sposób oddychania polega na wykonywaniu naprzemiennie: krótkiego wdechu, dosyć długiej pauzy a następnie - krótkiego wydechu. Taki sposób oddychania zwykło się nazywać spoczynkowym. Prawidłowy oddech śpiewaka, taki który mógłby poprawić naszą emisję, nazywamy dynamicznym. Na naszych lekcjach śpiewu próbujemy się go nauczyć.

Najpierw odrobina teorii niezbędna do prawidłowego wykonywania ćwiczeń oddechowych. Wyróżniamy 4 typy oddychania, rozróżnienie jest zależne od użytych do tej czynności mięśni.

1. Oddech szczytowy – spotykany raczej u kobiet, jeśli unosisz podczas oddechu górną część klatki piersiowej, usztywniasz szyję oraz barki i zaciskasz ramiona, to prawdopodobnie obserwujesz u siebie oddech szczytowy. Jest to oddech płytki, który nie sprawdza się przy śpiewaniu.

2. Oddech żebrowy – skupia się na pracy mięśni dolnych żeber oraz w minimalnym stopniu mięśni brzucha. Rezultatem jest tzw. półoddech, on także raczej nie jest wystarczający podczas śpiewania.

3. Oddech przeponowy – jest zdecydowanie mało efektywny, polega na pracy mięśni przepony.

4. Oddech przeponowo – żebrowy – jest rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej korzystnym zarówno dla naszego zdrowia jak i dla poprawy emisji naszego głosu. Udział biorą żebra wraz z mięśniami brzucha i przeponą, uczestniczy górna i dolna część dróg oddechowych. Jest to metoda zdecydowanie najbardziej polecana i pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w śpiewaniu. Taki sposób oddychania pozwala na regulację siły wydechowej, a także ułatwia kontrolowaną emisję głosu.

Jeśli uczysz się śpiewać i chcesz poprawić emisję głosu najlepszym rozwiązaniem dla ciebie jest codzienny trening oddychania przeponowo – żebrowego.

Tagged:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*