Słyszeliśmy wiele różnych historii związanych z trąbką, a większość z nich zawiera magiczne słowo „przypadek”. Genialny muzyk jazzowy, Tomasz Stańko, zanim wziął do ręki ten instrument, chodził do szkoły muzycznej która zaszczepiła w nim radość z gry na fortepianie i skrzypcach (tak samo jak jego ojcu). Z czasem czuł jednak, że coś go ogranicza, że nie może do końca poczuć się swobodnie. Dopiero trąbka wydobyła drzemiące w nim pokłady energii i kreatywności, ukształtowała go jako artystę właśnie przez wspomniany przypadek.

Lekcje gry na trąbce zaczynał brać u zaufanego nauczyciela muzyki, kolegi swojego ojca. A jak to się dalej potoczyło? Był zlot w Sarajewie i brakowało kogoś, kto zagra na trąbce i Stańko...dostał rozkaz dołączyć do formującego się zespołu. Do dzisiaj chwali ten zwrotny moment swojego życia.

Słuchając wielu opowieści początkujących lub bardziej zaawansowanych trębaczy, można odnieść wrażenie, że trąbka to przeznaczenie, jest zapisana w gwiazdach i w końcu, w najbardziej odpowiednim momencie pojawia się w życiu.

Częstsze są jednak sytuacje, gdy naukę gry na trąbce zaczyna się jako dziecko. Dzieci rozpoczynają naukę bardzo szybko, już w wieku 7-8 lat (kiedy płuca są odpowiednio wykształcone). Kompetentny nauczyciel sprawia, że od początku jest to dla nich czysta przyjemność, że dziecko nie zniechęca się pierwszymi niepowodzeniami. Ułatwia sprawę to, że na trąbce można zagrać tak naprawdę każdą piosenkę, można na niej grać każdy rodzaj muzyki.

Najwięksi kompozytorzy w historii pisali utwory na ten instrument, Beethoven, Berlioz, Rossini czy Strawinski. Trąbka ma w sobie coś magicznego. Tomasz Stańko twierdzi, że „jest jak imbir w sushi – rozdziela smaki”.

Niektórzy żartobliwie uważają, że zaczęli grać na trąbce z wygody, bo jest po prostu...lżejsza niż wiele innych instrumentów, takich jak np. kontrabas. Mówi się także, że trąbka to królowa instrumentów dętych lub że jest "kochanką melancholii".

Należy jednak zaznaczyć, że nauka gry na trąbce musi być systematyczna. Trąbka nie znosi przestojów, jest bardzo zazdrosna, chce mieć muzyka tylko dla siebie. Każdego dnia. Stopniowo początkowe zauroczenie przeradza się w pasję, a ta - w trwałą i głęboką miłość do tego cudownego instrumentu.

Zapraszamy na lekcje gry na trąbce! [link do lekcji gry na trąbce]

Tagged: ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*