Nagrania studyjne pianistów i gitarzystów

Piątka młodych instrumentalistów zdecydowała się wziąć udział w pierwszej w naszej Szkole serii nagrań solo. Nagrań wokalistów dokonaliśmy już wielu, wydaliśmy nawet płytę z ich interpretacjami standardów muzyki rozrywkowej i jazzowej. Możesz obejrzeć powstałe przy tej okazji klipy wideo i przeczytać tym na stronach tutaj oraz tutaj. Instrumentaliści preferują grę w zespołach i nagrali znakomitą płytę (więcej...) lecz nie byli przekonani do udziału w wymagających odmiennego podejścia projektach indywidualnych. Po długich staraniach udało się jednak zebrać sporą ich grupkę.

Jako pierwsi podjęli wyzwanie pianiści i gitarzyści Dokonali wyboru ze swojego repertuaru utworów najbardziej efektownych ale także najlepiej oddających charaktery ich osobowości.

Nelly to osoba wesoła, wręcz żywiołowa. Dokonany przez nią wybór kołysanki był dla mnie dość zaskakujący. W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że motywem wyboru jest to, że każdy człowiek, a zwłaszcza artysta, potrzebuje chwil ukojenia, chwil sprzyjających wnikliwemu spojrzeniu w swoje duchowe wnętrze. W czasie nagrania okazało się jednak, że interpretacja Nelly jest niezbyt usypiająca. Ta utalentowana artystka tanecznemu rytmowi uroczej kompozycji na 3/4 przydała wymowy pogodnej, zgodnej z jej pełnym energii usposobieniem.

Szymek ma bardzo bogaty repertuar i nie było mu łatwo dokonać wyboru spośród opanowanych przez niego utworów. Coś w końcu wybrać trzeba było a ponieważ Szymek jest fanem Gwiezdnych Wojen wybrał finalnie Marsz Imperialny zwany też Tematem Lorda Vadera, jedną z genialnych kompozycji Johna Williamsa. Na sesję nagraniową artysta przybył wraz z Lordem Darth Vaderem który towarzyszył mu podczas nagrania. Wspólnie z Szymkiem wybraliśmy jak najbardziej "kosmiczne" brzmienie, mam nadzieję że się tobie spodoba.

Natalka zagrała Dla Elizy Ludvika van Beethovena. Śmiało zmierzyła się z klasyką bo też doświadczona już z niej pianistka. Ta zdobywczyni nagrody Wielkopolskiego Konkursu Muzycznego nie spoczęła na laurach. Z tego co wiem podąża dalej, rozwija repertuar, jest członkiem zespołu Be Happy! oraz próbuje grać jazz. Warto śledzić jej dalsze dokonania a na razie posłuchaj, proszę, jej interpretacji Dla Elizy.

Gitarzyści, Michalina i Kuba, wybrali do nagrania, zupełnie niezwykły zbieg okoliczności, tę samą piosenkę Blacbird Beatlesów. Są pod opieką dwóch różnych nauczycieli, nie kontaktowali się ze sobą, skąd zatem u nich taka zgodność w wyborze piosenki?

Blackbird jest niezwykle popularny wśród adeptów gitarowej sztuki. To piękna piosenka i efektownie zaaranżowana na gitarę przez Paula McCartney'a. Od kilku zaś lat, od kiedy zaczęła święcić triumfy gitarowa technika fingerstyle, stała się gitarowym standardem wykonywanym i nauczanym wszędzie i przez każdego. Tak się nam porobiło, że jak już się jest gitarzystą to nie można tej piosenki nie znać, nie można nie umieć jej zagrać.

Jest coś co różni wykonania Michaliny i Kuby, jest coś, co czyni interesującym porównanie ich nagrań. Grają na radykalnie różnych gitarach, Michalina wybrała gitarę akustyczną zaś Kuba - elektryczną. Obydwa instrumenty brzmią w ich rękach pięknie choć zupełnie inaczej. Inne podejście realizatora również nadało wykonaniom odrębne i różne brzmienie i charakter.

Michaliny wydaje się być bardziej wysunięte do przodu, czytelne i pogodniejsze. Kuby jest przestrzenne, intrygujące i rozważniejsze. Michaliny łagodniejsze, bardziej śpiewne zaś Kuby - wyraziste i precyzyjnie wycyzelowane.

Które komu bardziej się spodoba? Wybór jest trudny, stawiam na to, że gdyby urządzić sondaż to głosy rozłożyłyby się po równo, pół na pół.

Do nagrań solowych szykują się kolejni artyści, śledząc ich przygotowania jestem przekonany że przedstawią interesujące propozycje muzyczne. Już wiem, że do pianistów i gitarzystów chcą dołączyć skrzypkowie. Po skompletowaniu bardziej obszernego materiału z całą pewnością wydamy kolejną płytę z prezentacją najzdolniejszych muzyków Szkoły T.Burton.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*