Nasze zespoły rockowe nagrywają płytę!

Plan nagrania płyty zawierającej muzyczne propozycje wszystkich rockowych zespołów naszej Szkoły powstał już dość dawno temu. Na przeszkodzie jego realizacji stał brak stabilności ich składów oraz to, że trwały przez lata we wciąż niekończącym się procesie dojrzewania artystycznego. W tym roku sytuacja ustabilizowała się, zespoły uformowały nowe, bardziej sprzyjające porozumieniu muzyków składy i wreszcie wyraziły gotowość do zarejestrowania przygotowanego materiału.

Długo szukaliśmy osoby której można by powierzyć zadanie realizacji nagrania. Polecony przez współpracujących z nami muzyków Łukasz Frankowski wydawał się być osobą najbardziej właściwą. Znakomity muzyk, wokalista, basista i gitarzysta, doświadczony w trudnej sztuce rejestrowania koncertów live (jest stałym współpracownikiem Emergenza Festival) właśnie uruchomił nowe studio w Kwilczu. Ma na swoim koncie realizację płyt zespołów Pathfinder (oni są właśnie teraz w europejskiej trasie, pozdrawiamy z Poznania!), Abstrakt i Thermit (zwycięzca Antyfestu 2015), miałem przekonanie że na pewno da sobie radę z problemami jakie stworzyć może współpraca z niezbyt jeszcze doświadczonymi muzykami.

Zapakowaliśmy nasze instrumenty i sprzęt i wyruszyliśmy w drogę. Studio Decybelia mieści się w Kwilczu, to 60 km od Poznania. Sobotni, a tym bardziej niedzielny ranek nie sprzyja wczesnemu wstawaniu lecz konieczność "zlądowania" w studiu o 9:00 wyrywała nas z łóżek bladym świtem. Musieliśmy zaczynać pracę wystarczająco wcześnie aby podołać ewentualnym problemom. Jakim - tego nie wiedzieliśmy, tak dla nas jak i Łukasza Frankowskiego nagrywanie profesjonalnej płyty z dzieciakami i nastolatkami było czymś z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia.

Całą sobotę przeznaczyliśmy na nagranie zespołu BE HAPPY!, 13-osobowej grupy wykonującej w bogatej aranżacji, z użyciem sekcji instrumentów smyczkowych, piosenkę Bobby'ego McFerrina "Don't Worry Be Happy". Przeczytaj o tym w artykule https://www.uczymymuzyki.com.pl/zespol-be-happy-w-studio-decybelia/. Jeśli nie masz ochoty na lekturę - obejrzyj klip który nakręciliśmy. Jest on relacją z sesji nagraniowej i daje obraz jej przebiegu lecz przede wszystkim - towarzyszącego jej pogodnego nastroju.

Nagrania niedzielne zaczynał zespół najbardziej wymagający. Gitarzysta X-GO nagrywał na dwóch gitarach a do tego zespól ten ma dwójkę wokalistów. Wydłużyło to proces rejestracji nagrania przede wszystkim dlatego że, jak wiadomo, wokaliści wymagają spełnienia najwyższych wymagań podczas rejestracji ich głosów oraz najwięcej uwagi w trakcie miksu i masteringu.

Bracia Dobryszyccy nagrali swoją piosenkę "z marszu". Wykonują ją z powodzeniem już od niemal dwóch lat na różnych imprezach i w bardzo różnych okolicznościach. Nagrali najnowszą jej wersję, hip-hopową. Znakomity pomysł Braci! Niestety nie uczestniczył w nagraniu stale współpracująca z nimi Matylda. Ścieżkę gitary nagrał muzyk sesyjny który prosił o nieujawnianie jego imienia i nazwiska.

ENJOY JAZZ to zespól który nie składa się z małych dzieci. Doświadczenie tworzących go nastolatków i ich sprawność techniczna pozwoliły przeprowadzić proces nagrywania szybko, bez konieczności rejestrowania wielu dogrywek. Co ciekawe Rita, Weronika i Hubert pracowali nad przygotowaniem swojej piosenki do nagrania w szybkim tempie, nagrali ją po ledwie trzech wspólnych próbach.

W proces realizacji nagrań byli zaangażowani nie tylko muzycy i realizator. Aktywną rolę pełnili także rodzice artystów dla których obecność w studiu i możliwość śledzenia procesu powstawania nagrań była interesującą przygodą, czasami odnosiłem wrażenie, że nie mniej interesującą niż nagrywanie ścieżek dźwiękowych dla ich dzieci. Rodzice pełnili także rolę pracowników technicznych i... wizażystów. Taka była konieczność bo kręciliśmy ujęcia video. Klipy które z nich zmontowaliśmy oglądać będzie masa ludzi i, co tu dużo gadać, po prostu trzeba na nich "jakoś" wyglądać.

 

Tagged: , , , ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*