Jeśli marzysz o tym, żeby grać na gitarze to z całą pewnością masz za sobą lekturę odpowiednich internetowych tekstów. Są wśród nich porady domorosłych fachowców ale także speców od muzycznej edukacji. Jedni radzą zacząć muzyczna edukację od gry na gitarze klasycznej bo ma miękkie, nylonowe struny, inni radzą zacząć od elektrycznej bo wprawdzie ma struny metalowe ale bardzo cienkie i miękkie oraz bardzo wąski gryf co ułatwia chwycenie trudnych akordów, jeszcze inni doradzają gitarę akustyczną. Są wśród nich puryści z zapałem broniący teorii, że "na początek tylko gitara klasyczna i żadna inna" są tacy, którzy mówią "graj na czym chcesz byleby było tobie miło". Pewnie trudno tobie odsiać ziarno od plew dlatego posłuchaj głosu mego:

1. Zaczynaj naukę gry na gitarze na takiej gitarze, na jakiej chcesz grać docelowo. Jeśli wiesz, że chcesz grać na gitarze elektrycznej - ucz się grać na gitarze elektrycznej, jeśli chcesz grać na klasycznej lub akustycznej - ucz się właśnie na takiej. Odradzam naukę gry na gitarze klasycznej jeśli chcesz grać na elektryku lub gitarze akustycznej - technika jest przecież zupełnie inna! Inny układ dłoni naciskającej struny na gryfie, inny układ i praca dłoni potrącającej struny.

czy_1

2. Jeśli nie wiesz na jakiej gitarze chcesz docelowo grać - to jest to mały problem. Bo jaką gitarę masz sobie kupić? I co z nią zrobisz kiedy okaże się, że to jednak nie był właściwy wybór? Radzę tobie nie kupować gitary w początkowym okresie nauki gry. Odłóż podjęcie decyzji co do rodzaju gitary na czas późniejszy, kiedy już posiądziesz podstawy gitarowej wiedzy, kiedy wypróbujesz różne rodzaje gitar oraz poznasz różnice w technice gry. A na czas początkowej nauki, na pierwsze 3 miesiące (może nawet na pierwszy rok) wynajmij gitarę od nas! Opłata miesięczna jest skromna (od 30 zł) i nie przepadnie jeśli zakupisz później gitarę u nas. Rozliczymy wpłaty miesięczne za wynajęcie gitary w cenie jej zakupu.

czy_2

Wśród gitar które wynajmujemy są gitary klasyczne 3/4, klasyczne 4/4, akustyczne 3/4, akustyczne 4/4, gitary dwunastostrunowe... uff, długa lista. Trzymamy się marek Farra i T.Burton jako dających pewność najwyższej jakości. Więcej o tych gitarach oraz o tym dlaczego wybieramy akurat te gitary przeczytasz w artykule http://www.kisielewski.com.pl/gitara-akustyczna-dla-poczatkujacych/

kisielewski gitary akustyczne

3. Brutalna prawda: nie ma gitary uniwersalnej. Jeśli myślisz, że możesz nie dokonywać jednoznacznego i konkretnego wyboru rodzaju gitary lecz postąpić sprytnie kupując gitarę akustyczną ze stalowymi strunami i zakładając do niej pickup magnetyczny bo w ten sposób znajdziesz się w posiadaniu zarówno akustycznej jak i elektrycznej gitary to się mylisz! Przeprowadzając taką operację uzyskasz albo gitarę elektryczną ze strunami do akustycznej, grubszymi niż w elektryku i wykonanymi z materiału o złych własnościach magnetycznych lub akustyczną z cienkimi strunami do elektryka nie potrafiącymi pobudzić do wyrazistego i pięknego brzmienia pudła rezonansowego.

czy_3

4. Podobnie błędny jest zamysł założenia stalowych strun do gitary klasycznej żeby mieć i klasyczną i akustyczną gitarę w jednym - konstrukcja klasyka nie pozwoli na przeprowadzenie bezkarnie takiej operacji. Gitara klasyczna ma słabszy system żebrowania oraz nie posiada pręta w gryfie stanowiącego przeciwwagę dla silnego naciągu strun stalowych. Może odlecieć mostek, wypuczyć się pudło, wygiąć gryf lub mogą się wydarzyć wszystkie te trzy rzeczy na raz.

czy_4

5. Nauka gry na gitarze nie powinna być walką z niestrojącą gitarą, z wysoką akcją strun, z nieporęcznym, męczącym dłonie gryfem. Współcześnie budowane gitary, nawet te dość tanie, to są jednak instrumenty muzyczne a nie bibeloty, da się na nich grać bez szkody dla słuchu i ortopedycznej budowy dłoni. Natomiast gitara po dziadku lub znaleziona u kochanej cioci to dobra inspiracja do rozpoczęcia nauki gry na gitarze ale, niekiedy, instrument mający wartość tylko sentymentalną. Przyjdź z nią do nas na pierwszą lekcję, koniecznie, zrobimy wszystko żeby przywrócić ją do życia. Mamy na miejscu znakomitego lutnika. Zobacz co potrafi, odwiedź jego stronę www.lutnik-poznan.pl. Jest ilustrowana licznymi filmami instruktażowymi i fotkami pokazującymi interesujące rozwiązania techniczne.

lutnik t.burton

6. A kiedy już tu zajrzysz, znajdziesz pewnie chwilkę, żeby pogawędzić z naszymi lutnikami i wypróbować choć kilka instrumentów. Na miejscu, w sklepie, o tutaj:

sklep t.burton

znajdziesz sporo ciekawych instrumentów, ciekawych ze względu na budowę i brzmienie lub... cenę. Można tu trafić fajne okazje: gitary powystawowe lub zwroty od klientów którym nagle zmienił się gust.

A jesli już nie to na pewno: miło spędzić czas wśród instrumentów i w otoczeniu pracujących tu muzyków.

Tagged:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*