Pojawił się w naszej szkole w klasie gitary nowy nauczyciel. Łukasz Wons, bo o nim tu mowa, to muzyk o szerokich horyzontach muzycznych, obecnie najbardziej skupiony na graniu jazzu. Grywa na gitarze akustycznej ale nie stroni od tzw. cięższych brzmień, podkreśla to, że gitara elektryczna jest jego największą miłością i rzeczywiście, grając na niej realizuje się muzycznie w rockowych projektach. Co ważne Łukasz Wons ma za sobą edukację muzyczną w klasie gitary klasycznej więc także granie muzyki poważnej nie jest mu obce.

wons

Wprawdzie nie ma w naszej szkole zbyt wielu osób pragnących zgłębiać tajniki gry na gitarze klasycznej ale za to nie brak miłośników gitar akustycznych i elektrycznych.

Aby zademonstrować naszym uczniom i tym którzy jeszcze zastanawiają się nad przystąpieniem do nauki gry na gitarze co można wskórać podejmując lekcje u Łukasza Wonsa poprosiliśmy go o zaprezentowanie kilku podstawowych technik gry na gitarze. Możesz korzystając z filmu wybrać techniki od których chciałabyś/chciałbyś swoją gitarową edukację zacząć.

Przy okazji powstała filmowa ilustracja do posta na temat technik gry na gitarze która ułatwi tobie rozpoznanie i zrozumienie tych technik. Niżej - krótki ich opis.

  1. Techniki perkusyjne polegają na uderzaniu w pudło lub gryf gitary. Stosuje się także pocieranie tych elementów lub uderzenia w struny na główce gitary - mozliwości wykorzystania gitary jako źródła dźwięków perkusyjnych nie mają innych granic jak tylko twoja fantazja. Techniki te stosujemy w naszej szkole na pierwszych lekcjach gry na gitarze gdyż są wprost znakomite do wprowadzenia podstawowej wiedzy o rytmie i kształcenia umiejętności równego, rytmicznego grania.
  2. Tapping to technika wydobywania dźwięku przy użyciu tylko jednej ręki. Palcami ręki odpowiedzialnej za dociskanie strun na gryfie (lewej dla praworęcznych prawej - dla leworęcznych gitarzystów) naciskamy struny na gryfie tak, żeby pobudzić je do drgania i wydobyć z nich dźwięk. Można dźwięk wydobywac także drugą ręką lub - obydwoma co stwarza zupełnie nowe możliwości polifoniczne i harmoniczne. Dasz wiarę, że elementów utworu granego tappingiem przez Wonsa na filmie można się nauczyć na naszych lekcjach gry na gitarze z łatwością czego dowód dał Piotr Szumlas na jednej z Frikolekcji na przystanku Woodstock? Zobaczysz to zaraz na początku tego filmu: http://youtu.be/xc6R5ercFVw
  3. Gra palcami jest tym, czego zwykły uczyć się osoby na lekcjach gry na gitarze klasycznej. Jest to bardzo przydatna technika w grze na każdej gitarze, akustycznej, elektrycznej czy basowej. Na naszych lekcjach gry na gitarze nauczysz się grania niebanalnych patternów (tzn. różnych kolejności potrąceń poszczególnych strun) np. takiego jaki prezentuje w filmie Wons.
  4. Open chords czyli akordy otwarte...? Nie ma polskiego odpowiednika tej angielskojęzycznej nazwy oznaczającej akordy, w których naciska się tylko 2-3 struny pozwalając pozostałym brzmieć swobodnie. Taka gra jest ogromnym ułatwieniem w pracy ręki odpowiedzialnej za naciskanie strun na gryfie (lewej dla praworęcznych prawej - dla leworęcznych gitarzystów) dając jednocześnie niezwykle miłe dla ucha efekty akustyczne. Na naszych lekcjach uczymy także takiej techniki bo przyspiesza osiągnięcie efektownych wyników w nauce gry na gitarze, czegoś, co można szybko zademonstrować kibicującym uczennicy/uczniowi przyjaciołom, znajomym lub rodzinie.
  5. Flażolety naturalne uzyskuje się dotykając lekko strunę palcem jednej ręki i potrącając ją jednocześnie palcem drugiej. Trzeba wiedzieć gdzie lekko dotknąć i jak mocno potrącić - to nie jest wcale takie proste. Ale cóż, przez ćwiczenia do doskonałości jak mawiali starożytni!
  6. Flażolety wymuszone to wyższa szkoła jazdy. Uzyskuje się podobnie jak flażolety naturalne ale palcami tej samej ręki lekko sie dotyka i trąca się strunę przy czym miejsca gdzie się dotyka lekko strun... ech, to skomplikowane, przyjdź na lekcję to tobie pokażemy ;).
  7. Klang to technika znana z gry na gitarze basowej lecz ostatnio dość popularna także wśród gitarzystów grających na akustykach. Polega na uderzaniu strun kciukiem tak, żeby wydawały dźwięk obijając się o progi gryfu.
  8. Gra akordowa często mówi się przy grze akordowej o "biciach" i sprowadza się ją do nieciekawego rytmicznie pobrzdękiwania. Zobacz jak gra akordami Łukasz Wons, można to robic interesująco i pięknie jeśli odejdzie się od banalnej sztampy. Uczymy na lekcjach gry na gitarze wsłuchiwania się w piekno brzmienia tego instrumentu i wydobywania z niego tego co w nim najpiękniejsze.

Zapraszamy na lekcje gry na gitarze! Może po nich dasz radę nazwać ostatnią, dziewiątą technikę gry na gitarze prezentowaną przez Łukasza Wonsa na końcu filmu "Techniki gitarowe".

Tagged: ,

One Comment Nauka gry na gitarze - techniki

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*