Na lekcjach śpiewu uczymy posługiwania się głosem jako najbardziej wszechstronnym i najpiękniejszym z instrumentów muzycznych. Nauka śpiewu to nie jest wyśpiewywanie na lekcjach piosenek ulubionych wokalistów w sposób jak najbardziej wierny oryginałowi. To przede wszystkim żmudne ćwiczenia systematyczność których jest niezwykle ważna dla osiąganych efektów.

Śpiewanie przy użyciu przepony jest jedną z podstawowych umiejętności kiedy już na poważnie chcemy się wziąć za naukę śpiewu. Jeśli będziemy odpowiednio używali przepony, to powietrze będzie w większej ilości magazynowane w kaltce piersiowej, co w konsekwencji sprawi, iż dźwięk będziemy wydobywać nie tylko dłużej, ale także, że jego barwa będzie zdecydowanie pełniejsza.

Jednym z najczęściej spotykanych ćwiczeń jest umieszczenie na brzuchu kilku książek i położenie się na plecach. Próbujemy książki leżące na brzuchu podnosić i opuszczać oddychając miarowo. Ćwiczenie proste i skuteczne, a przede wszystkim nie wymagające żadnych specjalnych przygotowań. Niżej jeszcze kilka prostych ćwiczeń, które można także bez większego trudu wykonywać w domowym zaciszu. Są bardzo dobrym przygotowaniem do lekcji śpiewu.

Ćwiczenie numer 1 Należy usiąść w pozycji wyprostowanej, tak aby kąt między siedzeniem i plecami wynosił około 90 stopni. Następnie należy wziąć głęboki i mocny wdech, aby nasza klatka piersiowa zwiększyła swoją objętość. Sterując przeponą należy delikatnie wydalić powietrze, by następnie szybko pobrać powietrze. Całość ćwiczenia kończymy wydechem. Serię powtarzamy łącznie 5 razy. Ważne, aby wykonywać je spokojnie, powoli i bez zbędnego pośpiechu. Należy również pamiętać o tym, żeby wdech robić nosem, a wydech ustami. Jest to niezwykle ważne.

Ćwiczenie numer 2 Jest bardzo prostym ćwiczeniem, przynoszącym całkiem dobre rezultaty. Należy nabrać jak najwięcej powietrza do naszej klatki piersiowej. Następnie wykonać serię 5 szybkich wdechów i wydechów. Całość kończymy wypuszczeniem całego zgromadzonego powietrza.

Ćwiczenie numer 3 Ostatnie z ćwiczeń, również jest proste i mało skomplikowane. Należy wziąć głęboki wdech poprzez nos i przytrzymać zgromadzone powietrze, a następnie powoli ustami wyprowadzi powoli powietrze. Całość oczywiście powtarzamy 5 razy.

Same lekcje śpiewu nie wystarczą, trzeba ćwiczyć w domu i nasze uczennice i uczniowie doskonale to rozumieją. Ćwiczą i widać tego efekty!

Tagged:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*