Zawsze i niezmiennie prosimy, żeby na pierwszą lekcję gry na gitarze przybyć ze swoją własną gitarą. Cel jest taki, żebyśmy mogli zbadać czy jest to instrument, który będzie partnerem dla początkującej gitarzystki bądź początkującego gitarzysty czy też zawadą na drodze do muzycznych osiągnięć. Mamy pewne obserwacje , którymi chcielibyśmy się z wami podzielić.

Nie jest prawdą, że gitary "marketowe" do niczego się nie nadają. W zupełności wystarczą na pierwsze kilka miesięcy nauki gry. Zazwyczaj należy taką gitarę poddać korekcie ustawienia co jest do zrobienia bez większego problemu w naszym serwisie gitarowym. Taka gitara jest dobrym rozwiązaniem dla osób nie zdecydowanych czy aby na pewno chcą konsekwentnie kształcić swój talent gitarzystki bądź gitarzysty. Zdarza się, że w takiej gitarze coś się rozklei albo powygina ale nie należy oczekiwać zbyt wiele od instrumentu za sumę poniżej 200 zł. Z trudem przetrzyma w dobrej formie czas do końca okresu gwarancyjnego a jeśli przydarzy mu się coś, co wyklucza jego dalsze użytkowanie to nie żal pozbyć się go nie tracąc czasu na uciążliwy proces reklamowania.

O wiele gorszym rozwiązaniem na początek gitarowej kariery jest gitara znaleziona gdzieś w domowych zakamarkach bądź otrzymana w prezencie od dziadka którego wielką miłości kiedyś była. Taki instrument zazwyczaj został zbudowany w zamierzchłych czasach, kiedy to standardy wykonania były o wiele niższe niż obecnie a przy tym zazwyczaj ma on za sobą historię nie sprzyjającą zachowaniu dobrej formy. Spoczywając przez lata w miejscu ciepłym i bezpiecznym z całą pewnością uległ katastrofalnemu dla wyrobów z drewna przesuszeniu. Jeśli nie ma widocznych pęknięć to niemal na pewno gryf jest wykrzywiony, płyta wierzchnia zapadnięta lub wypuczona ku górze przez nie poluzowane struny. Klucze działają opornie bo są pokryte rdzą, gryf ma przekrój ogrodzeniowej sztachety a o brzmieniu i strojeniu - lepiej już w ogóle nie mówić.

Nawet lutnikowi dysponującemu doświadczeniem i odpowiednim sprzętem trudno jest z takiego sprzętu zrobić coś nadającego się do nauki gry na gitarze albo w ogóle cokolwiek sensownego. Bo też nie jest to na ogół wyrób lutniczy, lecz produkt przemysłu drzewnego minionej epoki. Ma wartość jedynie sentymentalną, po zawieszeniu nad kominkiem doskonale sprawdzi się jako ozdoba ale grać na takiej gitarze - lepiej nie próbować. Ogromną trudność sprawi próba nastrojenia takiej gitary, dociśnięcie strun nie jest możliwe bez zaciskania zębów (z bólu), objęcie dłonią gryfu jest szkodliwe ortopedycznie a o brzmieniu i strojeniu - ech, lepiej już w ogóle nie mówić.

Nasz dział serwisowy potrafi dokonywać cudów ale nie zawsze ich wykonanie jest uzasadnione ekonomicznie. Koszt doprowadzenia urządzenia gitaropodobnego do jakiej takiej grywalności może przekroczyć cenę najtańszej z gitar oferowanych przez nasz szkolny sklepik.

Od kupowania podejrzanie taniej gitary lub użytkowania gitary szkodzącej delikatnym dłoniom uczącej się / uczącego się gitarzystki / gitarzysty zdecydowanie zalecamy używanie w początkowym okresie nauki gry sprzętu trzymającego podstawowe standardy jakości. Trudno jest taki instrument wybrać osobie jeszcze nie znającej dobrze wymagań jakie gitara powinna spełniać. Dlatego zalecamy powstrzymanie się z zakupem instrumentu do momentu opanowania podstaw gry na gitarze. Na czym zatem uczyć się grać?

Odpowiedź jest prosta - na gitarze wynajętej w naszej szkole! Opłata miesięczna jest symboliczna, wniesione wpłaty rozliczymy w cenie zakupu instrumentu jeśli zdecydujesz się nie poprzestać na wynajmowaniu lecz zechcesz gitarę zakupić. Uwaga: także wtedy kiedy to będzie inna gitara niż użytkowana w okresie wynajmu!

Tagged:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*