Luis Armstrong, Maurice Andre, Miles Davis, Maynard Ferguson. To jedni z najwybitniejszych wirtuozów trąbki, którzy tworzyli część historii tego pięknego instrumentu. Nie od razu jednak sukces zbudowano i oni również musieli mocno się napracować, by uzyskać niesamowite dźwięki na tym wymagającym instrumencie. Nie wyssali tego z mlekiem matki. Ciężka praca, którą wykonali była niezbędna do osiągnięcia sukcesu.

Przed rozpoczęciem lekcji gry na trąbce, należy się upewnić, czy mamy ku temu odpowiednie predyspozycje. Niestety nie każdemu sa one dane, więc na początek możemy skorzystać z ofert wypożyczalni instrumentów muzycznych aby właściwie ocenić swój potencjał.

Pierwsze lekcje gry na trąbce mogą zniechęcić, zwłaszcza, że odbywają się…bez trąbki. Musimy powoli, stopniowo przyzwyczajać nasze usta do odpowiednich ruchów, dlatego ułóżmy je w ten sposób, jak podczas wymawiania literki „m”, ale przytrzymajmy „mmm” nieco dłużej. Następnie popracujmy odrobinę językiem, udając, że trzymamy na jego końcu kawałek papieru i spróbujmy wyciągnąć język tak, żeby ten papier wypluć. Nie naciskajmy żadnych zaworów, najpierw musimy poczuć dobrze szczelinę za pomocą warg. Spróbujmy wydobyć dźwięk, jeśli się uda możemy sprawdzić, jak zróżnicowane dźwięki wydaje trąbka, kiedy naciskamy po kolei każdy z trzech zaworów. Zawory są ponumerowane zaczynając od numeru „1”, tego najbliżej ciebie. Naciskaj zawory po kolei, zauważysz, że im dalej, im wyższy numer zaworu, tym wyższy dźwięk wydaje trąbka.

Jeśli nasze usta nie są jeszcze wystarczająco rozgrzane, powinniśmy grać niższe tony, takie jak C, D, E, F oraz G. Podczas gry musimy pamiętać o właściwym oddychaniu. Wspomniałem tu o codziennej grze, ale jednak należy zachować umiar, aby nasze wargi nie ucierpiały przez zbyt częsty kontakt z ustnikiem.
Możesz próbować coś zagrać i niewykluczone, że uda się to tobie ale im bardziej zaczniesz poznawać swój instrument, z czasem odczujesz potrzebę zasięgnięcia rady nauczyciela. Wybór odpowiedniego nauczyciela może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu w nauce gry na trąbce, dobry nauczyciel pomoże nie tylko w kwestiach technicznych lecz także w zmotywowaniu do systematycznej pracy, bez tego ani rusz. Mamy wszak do czynienia ze szlachetnie brzmiącym lecz wymagającym instrumentem w pracy nad którym konieczna jest systematyczność i samozaparcie.

Zapraszamy na lekcje gry na trąbce!

Tagged: ,

One Comment Trąbka, pierwsze lekcje

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*