Warsztaty bębniarskie w Szwecji

Łukasz Jasiak i Maciej Giżejewski, dwaj bębniarze reprezentujący Szkołę T.Burton, przygotowali dla dzieci z Umeå program zajęć muzycznych. W trakcie warsztatów bębniarskich wprowadzali dzieci w świat muzyki pokazując, że jest ona metodą porozumiewania się skutecznie przełamującą wszelkie bariery w tym także barierę językową.

Umeå, szwedzkie miasto na dalekiej północy, jest Europejską Stolicą Kultury 2014 i z tej okazji organizowane są tam różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. Wśród nich znalazł się program Krzysztofa Deszczyńskiego "Dziecko Potrafi" w którym wzięli udział. Dzieci miały dzięki Jasiakowi i Giżejewskiemu okazję do poznania brzmień różnych instrumentów perkusyjnych oraz grania wspólnie rytmów z różnych regionów świata. Muzycy nawiązali także do lokalnych obyczajów angażując dzieci do wplatania w tworzone ad hoc formy muzyczne zawołań w używanym w Laponii języku saami.

Interesujące w tych warsztatach bębniarskich było to, że powiodła się próba połączenia owych brzmień i rytmów z tradycyjnymi polskimi melodiami i tańcem. Miało to miejsce w trakcie finału kiedy to bębniarze towarzyszyli prezentującej je poznańskiej grupie tańca ludowego "Mali Poligrodzanie".

Poligrodzanie uczyli małych Szwedów tańczyć wisieloka, taniec wielkopolski, który z racji swojej oryginalności stał się niewątpliwym przebojem części prezentacji o charakterze muzycznym i tanecznym. Poza poznańskimi tancerzami i reprezentującymi Szkołę T.Burton bębniarzami udział wzięli także inni artyści przybyli z Polski. Przybyli do Umeå: Studio Teatralne Blum prezentujące swoje spektakle, big band z Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza który grał m.in. przeboje Abby oraz malarka Izabela Bzdręga Idzikowska odpowiedzialna za zaangażowanie dzieciarni w kreacje plastyczne.

"Dziecko Potrafi" Krzysztofa Deszczyńskiego odwiedziło ponad 500 dzieci, zarówno tych, które przybyły w ramach wizyt klas szkolnych jak i tych, które w weekend odwiedziły wraz z rodzicami tereny nad rzeką Ume. Warsztaty bębniarskie były elementem tego wydarzenia najbardziej udanym i gromadzącym najwięcej uczestników.

Polscy artyści dali się ponieść atmosferze całego wydarzenia. W drodze powrotnej do kraju spontanicznie zaprezentowali swoje kreacje pasażerom promu. Wspominają te chwile jako sympatyczne pożegnanie gościnnej Szwecji które dodało całemu wydarzeniu dodatkowej wartości.

Tagged: , ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*