Warsztaty SLEDZIUHA na KontenerArt

Możliwość spotkania się ze SLEDZIUHA czyli Przemysławem Śledziem, znanym poznańskim gitarzystą, to nie lada gratka. Warsztaty gitarowe na poznańskich KontenerArt organizowane przez Akademię Gitary z naszym udziałem były po temu okazją i wiele osób nie omieszkało z niej skorzystać. Dodatkowym magnesem mającym przyciągnąć chętnych był spory wybór gitar T.Burton które zabraliśmy ze sobą po to, żeby uczestniczyć w warsztatach mogły nie posiadające gitar, będące w Poznaniu z gościną lecz przybyłe do naszego miasta bez instrumentu. Skorzystały z nich także osoby przypadkowo obecne na Kontenerach, nie nastawione na udział w warsztatach gitarowych.

SLEDZIUHA to muzyk mający na swoim koncie współpracę z MrZoob, Hot Water, Mister z U.B., z Piotrem Wożniakiem i Markiem Dyjakiem. Jest wirtuozem gitary, niezwykle sprawnie posługującym się gitarą elektryczną (pamiętny epizod bardzo udanego uczestniczenia Śledzia w trasie koncertowej Wilczego Pająka, zespołu stawiającego przed gitarzystą niezwykle wysokie wymagania jeśli chodzi o sprawność techniczną, jest tego najbardziej przekonującym dowodem), równie dobrze gra na gitarze akustycznej będąc jednym z polskich mistrzów stylu fingerstyle.

sledziuha kontener art warsztaty 1

Przemysław Śledź "SLEDZIUHA" na warsztatach gitarowych Akademii Gitary na KontenerArt w Poznaniu

SLEDZIUHA to doświadczony nauczyciel, prowadzone przez niego warsztaty cechuje znakomite wyczucie potrzeb uczestników oraz umiejętność dopasowania treści lekcji do poziomu ich umiejętności. SLEDZIUHA umiejętnie stwarza okazje do wspólnego grania dobierając repertuar dopasowany do poziomu sprawności technicznej uczestników. To tyle stwierdzeń ogólnych, czas na szczegóły.

SLEDZIUHA nie mógł popisać się swoją umiejętnością doboru repertuaru, na warsztatach poprzedzających Happening Gitarowy jedyną piosenką jakiej miał nauczyć było Don't Worry Be Happy Bobby'ego McFerrin'a. Ta piosenka ma być wykonana 30 sierpnia przez setki gitarzystów na Starym Rynku w Poznaniu i tej piosenki nasz nauczyciel pracowicie uczył zgromadzonych uczestników. Zaczął ją grać jeszcze zanim jego uczniowie zaczęli się schodzić, przyciągał swoim wykonaniem tego standardu nie tylko osoby przybyłe na KontenerArt specjalnie po to, aby uczestniczyć w lekcji lecz także osoby przypadkowo znajdujące się na jego terenie.

Osób przybyło sporo. O atrakcjach i przyciągających magnesach już wspomniałem, dodatkową przyczyną dobrej frekwencji było zapewne także to, że tradycyjnie i od lat, na ostatnią chwilę, kilka dni przed Happeningiem Gitarowym wszelkie formy przygotowania do wykonania jego przewodniej piosenki cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

SLEDZIUHA, doświadczony wykładowca naszych Frikolekcji T.Burton na Przystanku Woodstock, wie, że nie należy na grupowych lekcjach gromadzących uczniów o różnych poziomach umiejętności dać się wciągnąć w rozważanie nadmiernie złożonych tematów, że lepiej wówczas skupić się na tym, co najważniejsze: na rytmie i jak najbardziej prostym akompaniamencie zaś całą energię nauczyciela włożyć w zrealizowanie spójnego, wspólnego wykonania.

Jak zacząć, jak zakończyć, jak zagrać wyraziście, z pełną energią - jedna lekcja nie wystarczy, żeby opanować te wszystkie kwestie ale wprowadza ona przynajmniej zrozumienie dla ich wagi.

Akademia Gitary zachęca w tym roku do uczestniczenia w Happeningu Gitarowym także niegitarzystów. Przy każdej okazji są zapraszane na to wydarzenie osoby grające na innych instrumentach niż gitara, osoby śpiewające ale także osoby, które ani nie grają ani nie śpiewają - niech przyjdą i chociaż spróbują wyklaskać lub wystukać rytm.

I oto właśnie na warsztatach pojawili się djembista i skrzypek! Tak jakoś raźniej i pełniej zabrzmiało Don't Worry Be Happy. Dobrze, że się pojawili.

Tagged: , , ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*