XX Wielkopolski Konkurs Fortepianowy

Relacjonując wydarzenia XX Wielkopolskiego Konkursu Fortepianowego muszę zacząć od poinformowania, że nasza uczennica Natalka zajęła II miejsce wśród uczestników XX Konkursu Fortepianowego w jej grupie wiekowej. Brawo Natalko! Przysporzyłaś ogromnej radości i satysfakcji Szkole lecz przede wszystkim Pani Aleksandrze Smolarczyk, naszej nauczycielki gry na fortepianie, wszak najważniejszej współtwórczyni twojego sukcesu.

konkurs fortepianowy pianistyczny poznan natalkaNatalka wśród laureatów XX Wielkopolskiego Konkursu Pianistycznego. Gratulujemy!

Zacznijmy jednak od początku. W XX Konkursie Fortepianowym, niezwykle udanej imprezie zorganizowanej przez Dom Kultury "Jędruś" i Spółdzielnię Mieszkaniową "Osiedle Młodych" wzięła udział trójka naszych uczniów. Magda i Szymek byli uczestnikami rywalizacji pianistów grupy najmłodszej, do lat dziewięciu. Była to grupa prezentująca wyrównany poziom i najbardziej liczna, trudno było się przebić grając w gronie równie zdolnych dzieciaków i zaskarbić sobie uznanie jury. Była też najbardziej wzruszająca. Dzieci z wysiłkiem przecierające dopiero swoją drogę do świadomego kontrolowania rytmu i brzmienia oraz muzykalne kilkuletnie szkraby działały na emocje jury i publiczności co najmniej równie mocno jak geniusze z całego świata zgromadzeni na warszawskim Konkursie Chopinowskim.

Magda i Szymek choć grają od niedawna i nie mają za sobą zbyt licznych publicznych występów pianistycznych popisali się śmiałym, otwartym podejściem do prezentacji swoich umiejętności. Grali jasnym, zdecydowanym dźwiękiem przykładając dużą uwagę do rozwiązywania kwestii rytmicznych granych przez siebie kompozycji. Repertuar dobrali jak najbardziej właściwie, był stosowny do ich wieku i możliwości technicznych. Zostali obdarowani przez jury festiwalu dyplomami oraz książkami i słodyczami. Zasłużyli na nie w pełni i bez najmniejszych wątpliwości.

Natalka w grupie wiekowej 9 - 13 lat wyróżniała się wśród innych uczestników Konkursu. Już od pierwszego muśnięcia klawiszy fortepianu dała do zrozumienia jury i publiczności że nie pojawiła się na Konkursie przypadkiem. Grała demonstrując swoją wrodzoną muzykalność, z dużą świadomością rytmu i formy. Gra od niedawna lecz już słucha się z przyjemnością jej czytelnych, wyrazistych kreacji wciągających a nawet, nie zawaham się powiedzieć, porywających słuchacza. Natalka to muzykalna dziewczynka o interesującej,  muzycznej osobowości słusznie dostrzeżonej i nagrodzonej przez jury XX Konkursu Fortepianowego.

Oto krótka relacja z występów całej trójki, grają po kolei (zgodnie z kolejnością w jakiej wystąpili na scenie) Szymek, Magda i Natalka. Na miniaturce YT widać także pogodnie uśmiechniętą nauczycielkę całej naszej szkolnej reprezentacji Panią Aleksandrę Smolarczyk oraz siostrę Magdy, Maję. Maja jest również pianistką, tym razem, na XX Konkursie Fortepianowym, jedynie kibicowała swojej siostrze lecz, wiem to z konkursowych kuluarów, przygotowuje się do udziału w następnej jego edycji.

Natalka, Magda i Szymek na XX Wielkopolskim Konkursie Fortepianowym wraz ze swoją nauczycielką gry na fortepianie Aleksandrą Smolarczyk

Moim obowiązkiem jest wspomnieć w podsumowaniu o znakomitej organizacji imprezy. Duża, piękna sala o dobrej akustyce oraz przesympatyczna, ciepła konferansjerka były istotnymi walorami Konkursu Fortepianowego. Zaś to, że dzieci miały okazję grać na prawdziwym, pięknym, czarnym fortepianie z otwartym skrzydłem, hm, no cóż, dzieci wydawały mi się nie do końca zadowolone z tego instrumentu twierdząc że był on... za głośny (!).

Grzegorz Kisielewski

Tagged: , , , , ,

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*